Historie tábora

Osada Soboňky patřila dříve Vracovu, nyní již přes 60 let Rohatci. Při víkendovém koupání se rozhodli zakladatelé tábora František Novotný a olympionik Vladimír Kejř založit na břehu rybníků letní gymnastický tábor. A tak vyměnili prostor za vracovským fotbalovým stadionem za tuto romantickou lokalitu.

V roce 1963 měl tábor přibližně 40 účastníků z Vracova a Gottwaldova. Sparťanské podmínky (jednoduché stany, kamna, nářadí v písku, koupání a veškerá hygiena v rybníce) měli první účastníci tábora. Přes tyto skutečnosti bylo přítomno řada pozdějších reprezentantů naší republiky: Riessler, Skoumal, Porada, Brázdová, Hašpicová, Skopalíková aj. Na ně navazuje třetí protagonista tábora reprezentační trenér Miloš Bortel. Přicházejí další velké osobnosti: Dorňáková, Rajnochová, Hájková atd.

Tábor se stále modernizuje. Největší účast v historii je 350 účastníků. Oddíly byly zastoupeny od Plzně po Košice. Hlavní devízou je skvělý trenérský kolektiv, který si předává zkušenosti a dokáže si navzájem nezištně pomáhat. Přidávají se další oddíly z celé republiky. I reprezentační výběry, které jsou zásluhou F. Novotného ve Vracově na soustředění, sem rádi přijíždějí. Jde totiž o ideální kompenzaci jednostranného zatížení v zaprášených tělocvičnách.

Soboňky to je slunce, voda, vzduch, les, písek a parta táhnoucí za jeden provaz. Spousta nádherných prožitků a příběhů. Dříve se voda dovážela z nádražního strážního domku v konvích, nářadí složeno v hospodářské usedlosti u tetičky Snopkové. Dnes – moderní, funkčně optimálně vybavený tábor, který za 49 let nepřetržité existence vedli a vedou pět ředitelů. 23 let gymnastický nadšenec a osobnost František Novotný z Vracova, 7 let Otto Riessler ze Zlína, 10 let precizní organizátor Antonín Bařák ze Vsetína, 5 let pracant k pohledání Milan Jakeš z Hodonína a 12. rokem Vilém Kocián.

Občanské sdružení LVT zakoupilo pozemek, na kterém se tábor koná. V táboře byla zavedena elektřina, pitná voda, bylo vybudováno sociální zařízení, hřiště, bazén, postaveno hospodářské jádro, kuchyně, sklad, atd.

Tábor má vydán svůj speciální zpěvník, své písně zpívané při ohýnku a má svou vlastní hymnu "Stojí jedla na polaně". LVT Soboňky je prostě republika v republice. Každoročním vrcholem je uspořádání memoriálu zakladatelů tábora V. Kejře, F. Novotného a M. Bortela pod širým nebem. Nosnými oddíly jsou Sokol Zlín, Slovan Hodonín, Sokol Bučovice, TJ Valašské Meziříčí, TJ Ostrožská Nová Ves a Sokol Vracov a KSG Rosice. Hezké táborové kroniky, táborové ohně, kopaná v Ratíškovicích, nohejbal v Rohatci, atletická olympiáda, podnětná výměna zkušeností a především kamarádský duch to jsou gymnastické Soboňky. Účast našich nejlepších trenérů je také zárukou kvality tréninkového procesu.

Pokračování: Táborové kroniky